Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská kavárna, sluníčkáři a spol.

14. 05. 2016 8:00:31
Ve Spolkové Republice Německo vznikla nová politická strana pod názvem AfD. Jejím hlavním tématem je ostré odmítnutí přílivu migrantů do spolkové republiky.

Podle pravidla příklady táhnou vzniká podobná strana i v České republice pod názvem Alternativa pro Česko. Programové zaměření je stejné: nenávist k cizincům jiného vyznání, odmítání Evropské Unie až po referendum o výstupu z ní. Pročítá-li čtenář český internetový tisk, pak musí zjistit, že česká společnost je rozdělena na dva tábory. Ten jeden tvoří tzv. Pražská kavárna, ten druhý název nemá.
Podle úrovně chápání politické a ekonomické reality lze druhou stranu nazvat česká hospoda. Česká hospoda se vyznačuje nadáváním a odsuzováním snad všeho. Imigranti, vláda, pražská kavárna, hospodářský systém, v neposlední řadě EU, zkrátka všechno. Zatím co se pražská kavárna snaží o určitou míru humanity a tolerance, česká hospoda tyto pojmy obecně nezná. Proč dochází k masové migraci do EU je zcela očividně mimo obzor jejího chápání. Na místo toho, aby se diskutovalo o příčinách a spolu s tím o možnostech řešení, dští naše hospoda, její představitelé a samozvaní mluvčí nenávist, okořeněnou nacionalismem. Jestliže se muslimům vyčítá jiné náboženství spolu s fanatismem, nečiní naše hospoda nic jiného, jenže v opačném smyslu. Fakta, že do EU žene emigranty z jiných zemí válka, hlad a bída jejichž příčinou jsou neoliberální praktiky vedoucích průmyslových zemí, že žijeme sami na relativně vysoké životní úrovni na jejich úkor je již mimo obzor chápání české hospody. Na místo toho, aby EU a ostatní vyspělé země produktivně investovaly v rozvojových zemích, aby konečně přestaly vézt žabomyší války v zemích, které nejsou ochotny nechat si zničit vlastní hospodářství otevřením domácích trhů mezinárodnímu kapitálu, stavíme kolem EU plot pod heslem „hranica neje korzom“. To, že se vlastně zavíráme do jakéhosi „oploceného tábora“ vyvolených už nikoho nenapadá. Chce-li naše hospoda svobodu a suverenitu pro sebe, musí ji přiznat i jiným a nežít na jejich úkor. To znamená posilovat hospodářství a sociální úroveň jiných a jednat s nimi s respektem na stejné úrovni.
Podívejme se na další téma jejich nadávání a to jest EU. Prý chceme být suverénní, EU nám do ničeho mluvit nebude, rozhodovat budeme sami o sobě, dbajíce vlastního prospěchu. EU, jestli vůbec, musí být volným konglomerátem států, dbajících o vlastní prospěch. To prý je základem svobody a státní svrchovanosti. Čili státní egoismus pur: do naší české hospody nám nikdo mluvit nebude. Jenže co je dobré a výhodné pro jednoho, není ani zdaleka výhodné pro druhého. Možnost vzájemného vydírání a z toho plynoucích tahanic a nenávisti už tito lidé neberou v úvahu. Jak může taková EU úspěšně existovat, sevřená mezi stejnými jednolitými, akce schopnými,egoistickými režimy, dokonale vyzbrojenými, jako jsou USA, Rusko, nyní i Čína? Jakou svobodu v rozhodování vlády může mít Česká Republika, jejíchž počet obyvatel nedosahuje ani počtu obyvatel spolkového státu Nordrhein-Westfalen? Jakou svobodu může mít stát v rozvrácené EU, jehož hospodářství spočívá na mezinárodně operujícím kapitálu v poměrech globálního liberalismu? Vždyť českému vlastenci nyní nepatří zhola nic. Síla a tudíž suverenita se odvíjí ze silného hospodářství spočívajícím na domácím, t.j unijním kapitálu, ten zde prakticky neexistuje. Jenže žádné návrhy řešení, pouze nenávistná s nacionálním akcentem podbarvená propaganda.
Závěr.
Pražská kavárna se zabývá tolerancí a humanismem, česká hospoda jen primitivně nadává a utápí se v nacionalismu. Oběma chybí snaha po řešení. Protože s humanismem a tolerancí je spojen i humanismus sociální, lze v pražské kavárně snad jednoho dne najít i tyto snahy, pokud se dokáže vymanit z atlantického vlivu. To od české hospody nelze ani v náznaku očekávat, neboť tato nemá v sobě ani náznak politicko-hospodářské kreativity. Nadáváním se nic nespraví.

Autor: Přemysl Jan Kroupa | sobota 14.5.2016 8:00 | karma článku: 14.78 | přečteno: 1524x


Další články blogera

Přemysl Jan Kroupa

Vyslechněme obě strany.

Tato zásada je pevně zakotvena všude tam, kde lze jen v náznaku nalézt alespoň stopy základního smyslu pro spravedlnost s cílem neublížit nevinnému.

19.11.2016 v 8:07 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 412 | Diskuse

Přemysl Jan Kroupa

Klaus- Konvičkův syndrom.

Český národ trpí nesamostatností a stupidním diktátem EU, který nebere zřetel na zájmy členských států. To se týká zejména problematiky imigrace z muslimských zemí.

4.6.2016 v 7:58 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 841 | Diskuse

Přemysl Jan Kroupa

Budeme pracovat až do smrti?

Česká a s ní celá evropská populace stárne spolu s prognózami, že populace v aktivním věku neuživí stále rostoucí a déle žijící populaci lidí v důchodovém věku.

2.4.2016 v 7:59 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 632 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Krčál, Malá – odstřely nikoli podle abecedy

Nejeden thriller má zápletku v tom, že pachatel vražedných útoků si pořadí svých obětí vybírá podle abecedy. Agatha Christie s tím přišla jako první.

17.7.2018 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Jan Bartoň

K setkání Trumpa s Putinem: Chtějí američtí liberálové válku s Ruskem?

Podle některých výroků z amerických médií je zřejmé, že ve Spojených státech vrcholí nenávistná kampaň proti Donaldu Trumpovi. Znějí obvinění ze zrady amerických zájmů od demokratů i od některých republikánů.

17.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 271 | Diskuse

Jiří Hynek

Bajka o společné obraně

Kdysi dávno se nájemníci jednoho domu rozhodli, že o dům budou společně pečovat. Protože tato péče něco stojí, tak se domluvili, že každý z nich bude dávat částku ve výši 2 % svého ročního příjmu.

17.7.2018 v 7:29 | Karma článku: 16.77 | Přečteno: 378 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K summitu Trump - Putin

Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.

16.7.2018 v 20:20 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 285 | Diskuse

Karel Trčálek

Řvoucí hysterikové v ulicích svrhnou Babišovu vládu jako na Ukrajině či na Slovensku!

Jsem pevně přesvědčen o tom, že řvoucí hysterikové v ulicích brzy svrhnou Babišovu vládu. Proto jsem taky napsal tento skvělý a fantastický článek, abych tomu, pokud možno, zabránil

16.7.2018 v 18:04 | Karma článku: 17.00 | Přečteno: 484 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1282
Caveat venditor (Prodávající by měl dát pozor. ) Odpovědnost za vlastnosti prodávaného zboží nese prodávající. To platí nejen v ekonomii, ale i v politice.
Najdete na iDNES.cz