Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská kavárna, sluníčkáři a spol.

14. 05. 2016 8:00:31
Ve Spolkové Republice Německo vznikla nová politická strana pod názvem AfD. Jejím hlavním tématem je ostré odmítnutí přílivu migrantů do spolkové republiky.

Podle pravidla příklady táhnou vzniká podobná strana i v České republice pod názvem Alternativa pro Česko. Programové zaměření je stejné: nenávist k cizincům jiného vyznání, odmítání Evropské Unie až po referendum o výstupu z ní. Pročítá-li čtenář český internetový tisk, pak musí zjistit, že česká společnost je rozdělena na dva tábory. Ten jeden tvoří tzv. Pražská kavárna, ten druhý název nemá.
Podle úrovně chápání politické a ekonomické reality lze druhou stranu nazvat česká hospoda. Česká hospoda se vyznačuje nadáváním a odsuzováním snad všeho. Imigranti, vláda, pražská kavárna, hospodářský systém, v neposlední řadě EU, zkrátka všechno. Zatím co se pražská kavárna snaží o určitou míru humanity a tolerance, česká hospoda tyto pojmy obecně nezná. Proč dochází k masové migraci do EU je zcela očividně mimo obzor jejího chápání. Na místo toho, aby se diskutovalo o příčinách a spolu s tím o možnostech řešení, dští naše hospoda, její představitelé a samozvaní mluvčí nenávist, okořeněnou nacionalismem. Jestliže se muslimům vyčítá jiné náboženství spolu s fanatismem, nečiní naše hospoda nic jiného, jenže v opačném smyslu. Fakta, že do EU žene emigranty z jiných zemí válka, hlad a bída jejichž příčinou jsou neoliberální praktiky vedoucích průmyslových zemí, že žijeme sami na relativně vysoké životní úrovni na jejich úkor je již mimo obzor chápání české hospody. Na místo toho, aby EU a ostatní vyspělé země produktivně investovaly v rozvojových zemích, aby konečně přestaly vézt žabomyší války v zemích, které nejsou ochotny nechat si zničit vlastní hospodářství otevřením domácích trhů mezinárodnímu kapitálu, stavíme kolem EU plot pod heslem „hranica neje korzom“. To, že se vlastně zavíráme do jakéhosi „oploceného tábora“ vyvolených už nikoho nenapadá. Chce-li naše hospoda svobodu a suverenitu pro sebe, musí ji přiznat i jiným a nežít na jejich úkor. To znamená posilovat hospodářství a sociální úroveň jiných a jednat s nimi s respektem na stejné úrovni.
Podívejme se na další téma jejich nadávání a to jest EU. Prý chceme být suverénní, EU nám do ničeho mluvit nebude, rozhodovat budeme sami o sobě, dbajíce vlastního prospěchu. EU, jestli vůbec, musí být volným konglomerátem států, dbajících o vlastní prospěch. To prý je základem svobody a státní svrchovanosti. Čili státní egoismus pur: do naší české hospody nám nikdo mluvit nebude. Jenže co je dobré a výhodné pro jednoho, není ani zdaleka výhodné pro druhého. Možnost vzájemného vydírání a z toho plynoucích tahanic a nenávisti už tito lidé neberou v úvahu. Jak může taková EU úspěšně existovat, sevřená mezi stejnými jednolitými, akce schopnými,egoistickými režimy, dokonale vyzbrojenými, jako jsou USA, Rusko, nyní i Čína? Jakou svobodu v rozhodování vlády může mít Česká Republika, jejíchž počet obyvatel nedosahuje ani počtu obyvatel spolkového státu Nordrhein-Westfalen? Jakou svobodu může mít stát v rozvrácené EU, jehož hospodářství spočívá na mezinárodně operujícím kapitálu v poměrech globálního liberalismu? Vždyť českému vlastenci nyní nepatří zhola nic. Síla a tudíž suverenita se odvíjí ze silného hospodářství spočívajícím na domácím, t.j unijním kapitálu, ten zde prakticky neexistuje. Jenže žádné návrhy řešení, pouze nenávistná s nacionálním akcentem podbarvená propaganda.
Závěr.
Pražská kavárna se zabývá tolerancí a humanismem, česká hospoda jen primitivně nadává a utápí se v nacionalismu. Oběma chybí snaha po řešení. Protože s humanismem a tolerancí je spojen i humanismus sociální, lze v pražské kavárně snad jednoho dne najít i tyto snahy, pokud se dokáže vymanit z atlantického vlivu. To od české hospody nelze ani v náznaku očekávat, neboť tato nemá v sobě ani náznak politicko-hospodářské kreativity. Nadáváním se nic nespraví.

Autor: Přemysl Jan Kroupa | sobota 14.5.2016 8:00 | karma článku: 14.78 | přečteno: 1505x


Další články blogera

Přemysl Jan Kroupa

Vyslechněme obě strany.

Tato zásada je pevně zakotvena všude tam, kde lze jen v náznaku nalézt alespoň stopy základního smyslu pro spravedlnost s cílem neublížit nevinnému.

19.11.2016 v 8:07 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 409 | Diskuse

Přemysl Jan Kroupa

Klaus- Konvičkův syndrom.

Český národ trpí nesamostatností a stupidním diktátem EU, který nebere zřetel na zájmy členských států. To se týká zejména problematiky imigrace z muslimských zemí.

4.6.2016 v 7:58 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 837 | Diskuse

Přemysl Jan Kroupa

Budeme pracovat až do smrti?

Česká a s ní celá evropská populace stárne spolu s prognózami, že populace v aktivním věku neuživí stále rostoucí a déle žijící populaci lidí v důchodovém věku.

2.4.2016 v 7:59 | Karma článku: 20.03 | Přečteno: 625 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Monika Pilloni

Itálie, antagonistické bomby s hřebíky a střepy: 6 zraněných policistů

Střety a zranění na shromáždění proti ultrapravicové CasaPound v Turíně. Papírové bomby plné hřebíků a střepů. Agresoři ze sociálních center zasáhli agenta policie hluboko do nohy, operován. Zraněno 6 policistů.

23.2.2018 v 20:31 | Karma článku: 32.89 | Přečteno: 1205 | Diskuse

Jan Ziegler

Polské historické zkušenosti velí k opatrnosti před Rusy

Z tohoto pohledu je třeba se dívat i na odstraňování pomníků rudoarmějců v Polsku. Poláci podle krakovského profesora dějepisu Jacka Golubiewskeho vidí v Rusech nikoliv osvoboditele, ale okupanty.

23.2.2018 v 18:26 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 568 | Diskuse

Karel Trčálek

Chcete mít jistotu teplého místečka? Kandidujte do Senátu!

Já už jsem pevně rozhodnutý, že do Senátu na podzim kandidovat budu. Jistota šesti let dobře placeného místečka v Senátu, který nemůže být rozpuštěn ani při konci světa, není vůbec špatná

23.2.2018 v 16:56 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 403 | Diskuse

Jan Bartoň

Marek Benda řekl možná poprvé pravdu o politice ODS

Na pozadí „nového vývoje“ v jednání o vládě se ve studiu ČT24 v pořadu Události, komentáře objevil Marek Benda. Veřejně přiznal, že ODS neměla zájem o vstup do vlády od vyhlášení výsledků voleb.

23.2.2018 v 8:00 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 4070 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Parlamentem obchází strašidlo, strašidlo referenda

V roce 1992 Klaus palácovým převratem rozbil 3. ČSR a svrhl prezidenta Havla. Potom zkorumpovaný český zbytek federálního parlamentu, přijetím Klausem inspirované ústavy z 1. ledna 1993, vyhlásil vznik první České republiky.

23.2.2018 v 6:34 | Karma článku: 19.93 | Přečteno: 664 | Diskuse
Počet článků 126 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1280
Caveat venditor (Prodávající by měl dát pozor. ) Odpovědnost za vlastnosti prodávaného zboží nese prodávající. To platí nejen v ekonomii, ale i v politice.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.